Kolejnym krokiem w realizacji zadania publicznego pn. „Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny (EtnoSuwalszczyzna)” finansowanego ze Środków Województwa Podlaskiego była dwudniowa konferencja poświęcona inwentaryzacji zasobów kulturowych Suwalszczyzny.
25-26 października 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zgromadziło się liczne grono miłośników dziedzictwa kulturowego – naukowców, artystów, przedstawicieli lokalnych samorządów oraz po prostu tych, którym temat ten jest bliski. Podczas konferencji swoje referaty wygłosiło dziesięciu prelegentów. Wśród nich znaleźli się etnografowie, badacze dziedzictwa kulturowego, twórcy oraz kolekcjonerzy, którzy od lat angażują się w dokumentowanie i ochronę kultury Suwalszczyzny.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji wyników badań i omówienia pomysłów na ochronę oraz promocję lokalnej kultury. Była to również okazja do żywych dyskusji – uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami z pracy terenowej, debatowali na temat metodologii badań oraz omawiali wyzwania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego w dynamicznie zmieniającym się świecie. Poruszono kwestie związane z edukacją kulturalną, zaangażowaniem młodzieży w ochronę tradycji oraz rolą samorządów i instytucji kultury w promocji lokalnego dziedzictwa.
Jednym z najważniejszych wniosków płynących z konferencji było podkreślenie potrzeby dalszej współpracy między badaczami, muzealnikami, a lokalnymi społecznościami. Zauważono także konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych i promocyjnych, aby zasoby kulturowe Suwalszczyzny były szerzej znane i doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Służyć temu będzie cykl edukacyjny dla młodzieży realizowany w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na bazie wybranych eksponatów związanych z kulturą ludową Suwalszczyzny. Wystawa i lekcje to elementy wspomnianego na początku zadania publicznego, dedykowanego rozwojowi produktu turystycznego jakim jest tworzony „Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny”.